Tesla'nın elektrikli otomobil çözümlerinin yanı sıra, söz konusu araçlarının bataryalarını geliştirmek adına elektrik batarya fabrikası kurma çalışmalarında bulunduğu biliniyordu.The Verge'de yer alan rapor ise Tesla'nın batarya fabrikasının yalnızca kendi araçlarına hizmet vermekle kalmayacağı belirtiliyor.Tesla, Ontario, California merkezli fabrikasında 2500 ev ve 1000 otomobilin enerjisini karşılayabilecek kadar elektrik üretecek.

Tesla'nın süper güçlü elektrik fabrikası

Southern California Edison’s Mira Loma Center, Tesla'yı; Ontario, California'da 20-80 MWh'lik enerji depolama tesisi kurma yönünde görevlendirdi.

Tesla yetkilileri, fabrikanın işleve geçmesinin ardından günlük, 2500 evinve bin otomobilin enerji ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretebileceklerini belirtiyorlar.

Tesla'nın elektrik üretim projeleri

Tesla'nın elektrikli otomobillerine enerji sağlamak amacıyla batarya tesisi çözümlerini geliştirmesi bekleniyordu.Nitekim CEO Elon Musk, geçtiğimiz süreçte yaptığı açıklamalarda, sabit enerji depolama çözümlerine yönelebileceklerini, bu sayede otomobil sektöründe bir büyüme gerçekleştirebileceklerini belirtmişti.Tesla daha önceki süreçte ise Sparks, Nevada merkezli Gigafactory adında bir endüstriyel enerji depolama tesisi inşa etmişti.

Tesla'nın bu doğrultuda gelecek hedeflerinin enerji tüketmekle sınırlı kalmayıp, enerji üretimine de geçmeye odaklanacağını söyleyebiliriz.

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz