Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

En sık genç erkeklerde görülen ayak mantarı enfeksiyonu, nemli, karanlık ve sıcak ortamları seven mantar mikrobunun ayak derisinde büyüyüp çoğalması ve enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir.

Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde ayağın diğer bölgelerine de yayılan ciddi bir rahatsızlıktır. Ayak derinizin çatlayıp derinizde derin ve ağrılı yarıklar oluşmasına neden olabilir.Aynı zamanda ayak mantarı çok hızlı şekilde bulaşabilen bir hastalıktır, özellikle havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri ve güzellik salonları gibi ortak kullanılan alanlarda ve ortak kullanılan havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalar sayesinde ayak mantarı hızla yayılır. Bu sebeple başkalarına ait kişisel eşyaların kullanılması gerekmektedir.

AYAK MANTARININ BELİRTİLERİ

- Ayak mantarında, insanı çok rahatsız edecek şekilde kaşıntı, su dolu kabarcıklar, kızarıklık ve kaşımayı takip eden kanamalar, döküntüler görülür.

- Tırnakta renk değişikliği, kalınlaşma, kabalaşma gelişir.

- Zaman içinde tırnak kayıpları meydana gelir.

- Mantar ayak tabanlarında ise kepeklenme oluşur.

- Ayakta içi su toplamış yaralar gözlenir.

- Eğer mantar oluşumu daha ileri durumdaysa deride soyulmalar gözükür.

- Ayaklarda görülen döküntüleri sadece ayak mantarına yormamak gerekir. Çünkü bu döküntüler başka bir hastalığın habercisi olabilir. Örneğin sedef hastalığı, alerjik hastalıklar gibi hastalıkların işareti olabilir.

Haber Merkezi
16.11.2015

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Diğer Haberler