AB'ye Vizesiz Seyahat 2016'da

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Türk vatandaşlarına Schengen bölgesinde uygulanan vize zorunluluğunun 2016'da kaldırılması için, 79 adım atmamız gerektiği saptanmış. Bu adımların arasında bulunan Türkiye'nin "Tüm AB ülkeleri" vatandaşlarına vize serbestliği sağlaması şartı dolayısıyla Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Türkiye'nin ilişkileri de, Avrupa'ya vizesiz seyahatin engelleri arasında bulunuyor. 
 
Atmamız gereken adımlar arasında şunlar da varmış... Türklerin biyometrik verili, fotoğraf ve parmak izi bulunan pasaportları taşımaları. Vize ve pasaport işlemlerinde istihdam edilen kişiler ile sınır muhafızlarının eğitilmeleri. Sınırlarda ve gümrük kapılarında elektronik, mobil, video izleme, kızılötesi kameralar ve diğer sensör sistemlerinin daha yoğun şekilde kullanılması. Bazı AB üyesi olmayan ülkelere, özellikle de AB'ye yüksek göç ve güvenlik riski teşkil eden ülkelere "Kapıda vize" uygulamasına son verilmesi. v.b.
Bu 79 adım arasında "Sığınmacıların ve mültecilerin onurlarını ve haklarını korumak ve düzgün bir karşılama sağlamak için gerekli altyapı ve etkin istihdamın sağlanması" maddesi de var... 

Bütün bunları ayrıntıları ile okuyup incelediğiniz zaman, 2016'da vizesiz Avrupa seyahatinin gerçekleşmesinin kolay olmadığını da görüyorsunuz. Örneğin AB ülkeleri sığınmacılara ve mültecilere karşı dikenli tellerle ve polis copları ile karşılama yaparlarken, bizim "Düzgün karşılama" yapmamız bekleniyor. Veya 1974'ten beri bir "Kriz konusu" olarak dış politikamızı ipotek altında tutan "Kıbrıs Sorunu"nu bir yıl içinde bir çözüme bağlamamız ve Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımamız isteniyor. 


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz